۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۳:۰۰ ق٫ظ

سامانه مودیان مالیاتی برای همه رایگان شد!

سامانه مودیان مالیاتی

سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اجرای پایانه‌های فروشگاهی و سامانه‌ مودیان مالیاتی برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سال گذشته بیان داشته است که مشمولان این قانون می‌توانند در راستای انجام امور مالیاتی و صدور صورتحساب‌ الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی و سایر خدمات دیگر به صورت ارسال مستقیم و ارسال از طریق شرکت‌هایی تحت عنوان “معتمدین مالیاتی” کمک بگیرند.

درواقع تمامی مودیان مالیاتی اعم از ارگان‌های دولتی شرکت‌های خصوصی و سایر دستگاه‌های اجرایی و اشخاص حقیقی می‌بایست صورتحساب‌ های الکترونیکی خود را در سامانه‌ مودیان مالیاتی ثبت نمایند. لذا از تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ کلیه‌ی مشمولان این قانون به جز اشخاص موضوع ماده‌ی ۱۶ قانون دائمی ارزش افزوده، مکلف به رعایت مقررات قانون مذکور هستند.

در همین راستا، سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اجرای پایانه‌های فروشگاهی و سامانه‌ مودیان برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سال گذشته بیان داشته است که مشمولان این قانون می‌توانند در راستای انجام امور مالیاتی و صدور صورتحساب‌ الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی و سایر خدمات دیگر به صورت ارسال مستقیم و ارسال از طریق شرکت‌هایی تحت عنوان «معتمدین مالیاتی» کمک بگیرند که نیاز به قرارداد با شرکت معتمد و پرداخت حق اشتراک برای ارسال و صدور صورتحساب الکترونیکی خواهند بود. گاهی این هزینه ها برای شرکت های کوچک قابل هضم نخواهند بود.

سامانه ارسال صورتحساب الکترونیکی رایگان

با ارسال به صورت غیر مستقیم و کمک از شرکت‌های معتمد انجام خدمات مالیاتی و ارسال صورتحساب‌ الکترونیکی در سامانه پایانه‌های فروشگاهی، برای مودیان هزینه بر بوده و میبایست هزینه‌های انجام خدمات توسط شرکت‌های معتمد را پرداخت نمایند. شرکت‌های معتمد جهت صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه‌ی مودیان هزینه‌هایی را متحمل می‌شوند، که با پیشرفت فناوری و وجود زیرساخت‌های نرم‌افزاری هنوز قادر به از بین بردن آن نشده‌اند.

حال آنکه مودیان میبایست علاوه بر پرداخت مالیات‌های تعیین شده توسط سازمان مالیات، هزینه ارائه خدمات شرکت‌های معتمد پرداخت کنند، که این امر به نگرانی و دغدغه‌ای مهم برای مودیان تبدیل شده است. بسیاری از شرکت‌ها برای کاهش هزینه های طولانی مدت به استفاده از نرم افزارهای واسط ارسال صورتحساب در سامانه مودیان مالیاتی روی آورده اند که هزینه اولیه بالای چند ده میلیون تومان برای نصب، هزینه لایسنس، آموزش کارکنان جهت استفاده، نگهداری و به روز رسانی این نرم افزارها آنها در بر خواهد داشت. در این بین سامانه ای رایگان برای ارسال صورتحساب به سامانه مودیان، نیاز و دغدغه کاربران بوده است که هزینه صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال صورتحساب را برای این شرکت‌های تازه تاسیس، که تعداد تراکنش های آن‌ها بسیار پایین است را پوشش دهد.

طبق رایزنی های انجام شده سامانه مودیان رایگان برای مرتفع کردن نیازهای مودیان گرامی راه اندازی شده و در اختیار تمامی مودیان مالیاتی اعم از ارگان‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی و اشخاص حقیقی قرار گرفته می‌شود. برای مطالعه جزئیات نحوه استفاده از سامانه رایگان ارسال صورتحساب الکترونیکی، خبر سامانه‌ مودیان مالیاتی را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *